Często zadawane pytania dotyczące osuszaczy powietrza FAQ.

Jak działa osuszacz?
Osuszacz usuwa wodę z powietrza w Twoim domu, dopóki wilgotność względna nie spadnie do wybranego przez Ciebie poziomu. Po osiągnięciu tego poziomu dobry osuszacz powinien automatycznie utrzymywać ten komfortowy poziom bez żadnych zakłóceń z Twojej strony!

Co to jest wilgotność względna?
Wilgotność względna jest miarą ilości wody w powietrzu w stosunku do ilości, jaką może pomieścić powietrze, gdyby było nasycone. Wilgotność względną wyraża się w procentach. Kiedy wilgotność względna osiąga 100%, jest to „punkt rosy”. Innymi słowy, powietrze jest „pełne” wody i woda ta zacznie kondensować na każdej powierzchni. Ciepłe powietrze zawiera więcej wody niż powietrze chłodne, więc powietrze ochładza się, a wilgotność względna wzrasta, mimo że wielkość fizyczna pozostaje stała.
Każdy spadek temperatury o 10 ° C powoduje zmniejszenie o połowę zdolności powietrza do zatrzymywania wody.

Skąd pochodzi woda?
Woda jest zawsze w powietrzu, wewnątrz i na zewnątrz domu. Ilość w domu jest różna i zwiększa się w wyniku wielu rutynowych czynności dnia codziennego, takich jak gotowanie, mycie, prysznic, robienie herbaty i oddychanie. Jeśli masz w domu odkryte pojemniki na wodę, takie jak akwaria itp., To również zwiększy ilość wody w powietrzu.

Jaki jest idealny poziom wilgotności w moim domu?
Zwykle w Twoim domu wilgotność względna wynosi 50%. To ochroni Twój dom i dobytek, zapobiegnie rozwojowi pleśni i kontroluje populację roztoczy. Nie ma rzeczywistej potrzeby obniżania wilgotności poniżej poziomu 45-50%. Takie działanie będzie po prostu kosztować więcej energii, a jednocześnie nie służy żadnemu użytecznemu celowi.

Jak działa osuszacz?
Większość osuszaczy działa na zasadzie zasysania powietrza z pomieszczenia przez wężownicę schłodzoną do bardzo niskiej temperatury przez układ chłodniczy. Są one powszechnie znane jako osuszacze chłodnicze. Para wodna skrapla się na zimnej powierzchni, a woda w stanie ciekłym kapie do znajdującego się pod spodem pojemnika na wodę. Coraz więcej osuszaczy stosuje obecnie alternatywną metodę znaną jako osuszacze adsorpcyjne. Osuszacze adsorpcyjne przepuszczają powietrze przez koło pokryte materiałem pochłaniającym wodę (zwanym desykantem). Woda jest usuwana z osuszacza poprzez przepuszczanie przez nią strumienia ciepłego powietrza, dzięki czemu jest ona suszona i ponownie generowana, aby zebrać więcej wilgoci przy następnym przejściu. Zebrana woda jest zbierana w zbiorniku na wodę w jednostkach.

Jak długo zajmie kontrola wilgoci?
O ile wybrany osuszacz jest wystarczająco duży dla obszaru, w którym pracuje i nie ma szczególnych problemów z wilgocią, wówczas osuszacz zwykle obniża wilgotność do wybranego poziomu w ciągu kilku dni do tygodnia. Ten przedział czasowy nie ma zastosowania, jeśli pomieszczenie zostało zalane, w którym to przypadku potrzebny będzie jeden lub więcej osuszaczy i ewentualnie uzupełnione o napowietrzacze i inny specjalistyczny sprzęt. Prace te są zwykle wykonywane przez wyspecjalizowanych specjalistów od szkód po zalaniu.

Ile wody usuwa osuszacz?
Odpowiedź na to zależy od trzech konkretnych czynników. Moc osuszacza, temperatura w pomieszczeniu, a także wilgotność względna powietrza w tym pomieszczeniu. Osuszacz o pojemności 12 litrów rzadko, jeśli w ogóle, usunie 12 litrów w ciągu 24 godzin. Gdy wilgotność względna zostanie zredukowana do wybranego poziomu, osuszacz powinien pracować tylko sporadycznie, aby utrzymać ten poziom, aby ilość wody zebranej w wiadrze była jeszcze niższa.

Zgodnie z ogólną zasadą, może być konieczne opróżnianie pojemnika osuszacza w odstępach czasu od raz na dwa dni do dwóch razy dziennie, w zależności od warunków. Tylko w wyjątkowych sytuacjach osuszacz o odpowiedniej wielkości będzie wymagał częstszego opróżniania, chyba że po raz pierwszy umieściłeś go w bardzo wilgotnym pomieszczeniu.Czy mogę wykorzystać wodę, która zbiera się w wiadrze?
Woda zebrana w zbiorniku osuszacza nazywana jest kondensatem, możesz go użyć w żelazku lub do podlewania roślin! Nie należy go jednak pić przez ludzi ani zwierzęta, ponieważ może zawierać śladowe ilości substancji, które mogą wywołać chorobę u Ciebie, Twojego zwierzaka.

Skąd mam wiedzieć, jak dużego osuszacza potrzebuję?
Zasadniczo zależy to od wielkości pomieszczenia i jego wilgotności. Ale ogólnie większość osuszaczy na naszej stronie jest sklasyfikowanych według wielkości domu, aby ułatwić Ci wybór pracy. Na przykład nasze najmniejsze osuszacze są idealne do domów z trzema sypialniami. Nasze większe jednostki są idealne do domów z maksymalnie 5 sypialniami.

Skąd mam wiedzieć, jak dużego osuszacza potrzebuję?

Zasadniczo zależy to od wielkości pomieszczenia i jego wilgotności. Ale ogólnie większość osuszaczy na naszej stronie jest sklasyfikowanych według wielkości domu, aby ułatwić Ci wybór pracy. Na przykład nasze najmniejsze osuszacze są idealne do domów z trzema sypialniami. Nasze większe jednostki są idealne do domów z maksymalnie 5 sypialniami. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze zalecamy, abyś nie był zbyt ostrożny, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, kup osuszacz o rozmiarze większym, niż może się wydawać potrzebne. Większe osuszacze usuwają więcej wody na kilogram zużytej energii i pracują mniej godzin w danej przestrzeni niż mniejsze. Oszczędność energii prawie na pewno będzie większa niż różnica w cenie zakupu.

W jaki sposób osuszacz zapobiega pleśni i pleśni?

Osuszacz na dwa sposoby zapobiega rozwojowi pleśni i pleśni. Najpierw osusza pomieszczenie, odciągając wilgoć z zawartości i tkaniny pomieszczenia, na których nieuchronnie utworzy się pleśń i zapobiega ponownemu nawrotowi wilgoci. Po drugie, zakładając, że osuszacz jest ustawiony na utrzymanie wilgotności względnej na poziomie 50% lub nieco poniżej, powietrze jest zbyt suche, aby mogły się rozwijać zarodniki pleśni i pleśni. Grzyby potrzebują do rozwoju zarówno wody, jak i wody powierzchniowej!

Gdzie najlepiej umieścić mój osuszacz?

W idealnym świecie osuszacz byłby cichy i niewidoczny. Najlepszą rzeczą jest pozostanie poza zasięgiem wzroku i słuchu. Niestety pierwsza jest niemożliwa, a druga, choć w niektórych przypadkach możliwa do osiągnięcia, jest droższa pod względem kosztów i wysiłku. Jeśli potrzebujesz obniżyć wilgotność w całym domu, najlepszym rozwiązaniem jest osuszacz całego domu. Jest łatwy w montażu, praktycznie cichy i jest najtańszym rozwiązaniem do sterowania całym domem. Jeśli używasz przenośnego osuszacza w małym lub średnim pomieszczeniu, na przykład w pralni lub sypialni, nie jest szczególnie ważne, gdzie go ustawić.

Co to jest ciągły odpływ wody?

Wszystkie przenośne osuszacze posiadają zbiornik na wodę, często nazywany zbiornikiem lub wiadrem, do zbierania wody wydobywanej z powietrza. Te wiadra są dość małe, aby utrzymać całkowity rozmiar osuszacza i należy je opróżniać co najmniej raz dziennie. Ponieważ codzienne opróżnianie wiadra może nie być wygodne lub niemożliwe, prawie wszystkie przenośne osuszacze powietrza do użytku domowego są zaprojektowane tak, aby umożliwić spuszczanie wody bezpośrednio podczas jej zbierania. Nazywa się to ciągłym odpływem. W obudowie osuszacza wycięto mały otwór, aby umożliwić podłączenie małego węża (większość naszych jednostek jest z tym wężem w zestawie) do osuszacza, przez który można spuścić wodę. Woda jest spuszczana wyłącznie grawitacyjnie, więc aby zapewnić efektywne, ciągłe odprowadzanie wilgoci, osuszacz należy unieść jedną lub dwie stopy nad podłogą, a wąż poprowadzić do odpływu na poziomie podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *