Jak używać myjki ciśnieniowej: przewodnik dla początkujących.

Mycie ciśnieniowe to doskonały sposób na czyszczenie i odnawianie wszelkiego rodzaju powierzchni wokół domu. Oto, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć.

Myjka ciśnieniowa może pomóc w szybkim czyszczeniu dużych powierzchni wszelkiego rodzaju twardych powierzchni zewnętrznych. Możesz użyć myjki ciśnieniowej do spryskania drewnianego tarasu, wiaty, samochodu lub powierzchni betonowej, takiej jak patio, chodnik lub podjazd. Świetnie sprawdzają się, gdy stara rutyna „szczotki i mydlana woda” zajęłaby wieczność. Mycie ciśnieniowe z pomocą myjki ciśnieniowej jest również przydatne, ponieważ może pozbyć się niektórych trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak tłuszcz, smoła, guma, wosk, a nawet rdza.

W tym przewodniku opowiem o podstawach przy wyborze myjki ciśnieniowej, wynajmie myjki ciśnieniowej w wypożyczalni. Opowiemy również o tym do jakich prac nadaje się myjka wysokociśnieniowa oraz jak stosować myjkę wysokociśnieniową na różnych powierzchniach. Na zakończenie omówię kilka przykładów działania myjki ciśnieniowej.

Kiedy najczęściej potrzebujemy myjki ciśnieniowej? Co najczęściej czyścimy myjką wysokociśnieniową?

Myjka ciśnieniowa jest przydatna do czyszczenia wszelkich powierzchni zewnętrznych, które są pokryte brudem, tłuszczem, resztkami roślin lub innym materiałem.

Aby zapobiec obrażeniom, unikaj mycia ciśnieniowego wszystkiego, co żyje, czy to ludzi, zwierząt czy roślin. Jeśli myjesz pod ciśnieniem w pobliżu rabat roślin, użyj worków na śmieci lub innych plastikowych osłon, aby spray nie uszkodził twoich roślin.

Ponieważ myjki ciśnieniowe są używane głównie do większych lub bardziej brudnych prac, nie ma również sensu ich używać na bardzo małych obszarach, chyba że jest to plama, której po prostu nie można się pozbyć. Jeśli wyciągnięcie urządzenia i ustawienie go zajmuje więcej czasu niż czas, w którym będziesz go używać, rozważ czyszczenie ręczne. Wg nas myjka jest przydatna w przypadku czyszczenia powierzchni np. tarasów od 30-40m2.

Jakiej myjki ciśnieniowej potrzebuję?

Myjki ciśnieniowe występują w dwóch odmianach: spalinowej i elektrycznej. Cena może wahać się od około 400 zł za niższy model konsumencki do 10 000 czy nawet 50 000 zł w przypadku większych jednostek komercyjnych.

Specyfikacje związane z myjkami ciśnieniowymi :

  • Parametr siły uderzenia wody w Barach
  • Parametr przepływu strumienia wody w l/h

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i ból pleców, sprzątając chodnik, taras lub patio, a może szukasz łatwiejszego sposobu na umycie samochodu, poszukaj myjki ciśnieniowej o parametrach ok 150 Bar. W przypadku bardziej przemysłowych zastosowań najlepszym wyborem będą myjki 200 Bar i mocniejsze.

Aby uzyskać większą moc czyszczenia – być może masz jakieś trudne plamy na podjeździe lub tarasie lub chcesz wyczyścić zewnętrzną część swojego domu – poszukaj myjki ciśnieniowej w zakresie od 120 do 160 Bar-ów.

Czy do obsługi myjki ciśnieniowej potrzebuję odzieży ochronnej?

Należy pamiętać, że myjki ciśnieniowe to nie zabawki. Na pewno będziesz chciał nosić odzież ochronną i unikać opryskiwania innych żywych istot, takich jak zwierzęta domowe, rośliny lub nieznośni sąsiedzi. Dla porównania, standardowy wąż ogrodowy prawdopodobnie ma około 4 BARY, węże pożarnicze zaczynają się od około 8 BAR-ów , a średniociśnieniowa myjka ciśnieniowa może mieć maksymalne ciśnienie 150 Bar. Podczas korzystania z myjki ciśnieniowej pamiętaj o założeniu ochrony oczu. Ochrona słuchu również nie jest złym pomysłem w przypadku głośnego modelu zasilanego gazem.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Sztuczka pozwalająca uzyskać tak wysokie ciśnienie w normalnym wężu ogrodowym podłączonym do myjki ciśnieniowej polega na pompie. Każda myjka ciśnieniowa, elektryczna lub spalinowa, ma pompę, która spręża wodę przed wysłaniem jej do dyszy natryskowej.

Jak podłączyć myjkę ciśnieniową?

Sama myjka wysokociśnieniowa ma jedno złącze do standardowego węża ogrodowego doprowadzającego wodę do pompy, a drugie złącze, które łączy pompę z wężem wysokociśnieniowym, na którym znajduje się pistolet, lanca i oczywiście dysza natryskowa. Większość myjek ciśnieniowych ma jakiś rodzaj węża syfonowego do detergentów, a każda elektryczna myjka ciśnieniowa będzie miała przewód zasilający.

Co oznaczają kolory końcówek myjek ciśnieniowych w przypadku szybkozłączek lub rodzaje dysz 030, 035, 040 itp.?

Lanca myjki ciśnieniowej powinna być wyposażona w różne wymienne końcówki, które pozwolą Ci dostosować kąt natrysku do rodzaju pracy. Zmiana kąta natrysku zmienia również siłę uderzenia wody w powierzchnię. Im ostrzejszy kąt, tym mniej bezpośredni nacisk na powierzchnię, którą zamierzasz spryskać.

Strumień przy dyszy punktowej – 0 stopni koncentruje wodę w jednym małym, silnym strumieniu. W miarę zwiększania kąta rozpylanie rozprzestrzenia się na szerszym obszarze, co zmniejsza moc rozpylania w dowolnym miejscu. Im większy kąt końcówki natryskowej, tym lżejsze uderzenie strumienia wody o powierzchnię, którą chcesz wyczyścić.

Nie ma dokładnego przewodnika, dla którego wskazówka jest najbardziej odpowiednia do danego zadania. O wyniku końcowym decyduje kombinacja kąta natrysku i wartości psi pralki. Jeśli nie masz pewności co do twardości powierzchni, którą chcesz spryskać, zacznij od końcówki o najostrzejszym kącie i kieruj się w górę.

Jak długo można używać myjki ciśnieniowej?

Zakładając, że myjka ciśnieniowa została prawidłowo skonfigurowana, nie powinno być żadnych ograniczeń co do czasu, w którym można uruchomić model elektryczny. Jeśli Twoje urządzenie jest zasilane paliwem, pojemność zbiornika będzie czynnikiem ograniczającym czas pracy.

Jaka jest różnica między myjką ciśnieniową a myjką wysokociśnieniową?

Myjka ciśnieniowa wykorzystuje wodę o temperaturze gruntu. Myjka wysokociśnieniowa wykorzystuje element grzejny do podgrzania wody przed jej spryskaniem. Ze względu na ciepło myjki wysokociśnieniowe są bardziej odpowiednie do usuwania plam zawierających żywe bakterie, takie jak pleśń. Większość myjek domowych to myjki ciśnieniowe, a nie myjki wysokociśnieniowe.

Czy można uszkodzić beton, kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Absolutnie. Głównym powodem niepożądanych uszkodzeń powierzchni myjek ciśnieniowych jest użycie niewłaściwej końcówki. Jeśli nie masz pewności lub jeśli używasz nowej myjki ciśnieniowej lub myjesz nową powierzchnię po raz pierwszy, zawsze najlepiej jest zacząć od szerokiej dyszy natryskowej i w razie potrzeby przełączyć się na końcówkę z bardziej bezpośrednim kątem. Biała końcówka 40 stopni to dobre miejsce na rozpoczęcie.

Jak używać chemii z myjką ciśnieniową?

Do myjki ciśnieniowej można używać prawie każdego rodzaju środka chemicznego. Najlepiej jest pokrywać pianą czyszczoną powierzchnię przy pomocy pianownicy. Upewnij się, że warunki pogodowe są właściwe czyli nie jest ani za zimno ani za ciepło.

Jak zimować myjkę ciśnieniową?

W przypadku każdej myjki kluczowe jest aby jej zimowanie miało miejsce w ogrzewanym miejscu gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera stopni.

Myjka wysokociśnieniowa w akcji.

Za każdym razem, gdy rozpoczynasz czyszczenie, wykonaj test za pomocą kilku dysz, użyj dyszy rotacyjnej, dyszy płaskiej i sprawdź, która radzi sobie najlepiej z brudem. Jeśli to możliwe, spryskaj szybko próbny obszar poza zasięgiem wzroku, aby upewnić się, że nie uszkodzisz powierzchni. Nawet wtedy prawdopodobnie nie chcesz podejść bliżej. Umieszczenie końcówki natryskowej, zwłaszcza końcówki wysokociśnieniowej, zbyt blisko powierzchni może nawet uszkodzić metal.

Jedną rzeczą, która sprawia, że ​​mycie tarasu różni się od niektórych innych prac, jest to, że powinno się użyć myjki gorąco wodnej lub detergentu np. chloru. Do tej pracy, w której chcę usunąć pozostałości roślinne, które wniknęły w słoje drewna, można użyć środków zabijających mech, porosty i inne organiczne zabrudzenia.

I masz oto nowe życie dla Twojego domu. Możesz czyścić elewację, dach, taras z drewna i/lub betonu podjazd z kostki brukowej i o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *