Obrazy z mchem, ściany z mchu: wszystko co trzeba wiedzieć

Ściany z mchu lub małe obrazy z mchu na ścianie to nowoczesne dzieła sztuki, które można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, aby dosłownie wnieść do siebie zieleń. Zapewniają wszystkie cudowne korzyści płynące z spędzania czasu na łonie natury, piękny akcent w domu i nie wymagają konserwacji.

Czy zauważyłeś zmianę swojego samopoczucia po przebywaniu na zewnątrz? Zielone przestrzenie mają niesamowity wpływ na ludzkie ciało, pomagając nam czuć się bardziej czujnym i kreatywnym. Udowodniono również, że zielony czas zmniejsza stres, zwiększa koncentrację i leczy ciało. Ale zielony czas nie oznacza, że ​​musisz iść na długą wędrówkę po lesie. W rzeczywistości możesz uzyskać wszystkie korzyści z wnętrza swojego domu, instalując ścianę z mchu.

Co to jest ściana z mchu?

Ściany z mchu to elementy dekoracyjne składające się z prawdziwego mchu przyklejonego do ściany. Większość instalacji projektuje się przy użyciu prawdziwego mchu, który został poddany procesowi konserwacji tzw. „stabilizacji”. Proces ten zarówno wydłuża żywotność ściany z mchu, jak i ogranicza potrzeby konserwacyjne. Zakonserwowany mech daje również nieskończone możliwości projektowania, ponieważ mech można przycinać i barwić, aby pasował do kawałka.

Prawdopodobnie widziałeś wcześniej mech. W naturze często rośnie na skałach iw zacienionych miejscach. Mech ten zapewnia domy dla owadów, pokarm dla dzikich zwierząt oraz naturalną ochronę dla drzew i roślin. Z pewnością nie chcemy zbierać tego mchu luzem.

Ponieważ ściany z mchu stają się coraz bardziej popularne, lokalizacje zostały skonfigurowane do zrównoważonego wzrostu i zbierania mchu specjalnie do dekoracji ściennych. Po zebraniu mech jest czyszczony, a następnie konserwowany nietoksyczną żywicą naturalną, taką jak gliceryna roślinna. Mech można również zafarbować, aby nadać ścianie dodatkowe kolory.

Ściany z mchu mają moc przekształcania ciemnych podwórek i betonowych chodników w eleganckie zielone przestrzenie. Nabrały rozpędu w nowym trendzie urządzania wnętrz.

Aby zrównoważyć wydłużający się czas oglądania, właściciele domów wprowadzają zieleń do środka. Być może znasz już rośliny domowe, takie jak paprocie, sukulenty, ale wszystkie one wymagają konserwacji. Ściany z mchu nigdy nie wymagają podlewania i nie zużywają też żadnego brudu. To dlatego, że mech jest zachowany, a nie aktywnie rośnie!

Czym różni się ściana z mchu od żywej ściany?

Ściany z mchu są często nazywane zielonymi ścianami, podobnie jak żywe ściany. Co za różnica? Kluczową różnicą między nimi jest to, że żywe ściany są zbudowane z roślin, które aktywnie rosną, podczas gdy ściany z mchu są zachowane.

Żywe ściany wymagają żywych roślin, gleby i jakiejś formy systemu dostarczania wody, aby utrzymać rośliny przy życiu. Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i nie masz nic przeciwko utrzymaniu, żywe ściany można wykorzystać do uprawy jadalnych roślin, takich jak groch i fasola. Żywe ściany są świetne, ale wymagają cotygodniowej pielęgnacji, tak jak każda żywa roślina. Będziesz musiał podlewać i przycinać rośliny, a także uprawiać ziemię i przesadzać rośliny, gdy zmienia się pora roku lub rośliny osiągną swój naturalny koniec.


Ile kosztuje ściana z mchu?

W zależności od jakości materiałów budowlanych i kosztów planów, ściana z mchu kosztuje średnio 500-1500 zł za metr kwadratowy. Ściany z mchu są umieszczone w ramach, a rodzaj ramy wpływa na całkowity koszt. Ramy są często wykonane z drewna lub metalu i mogą być powlekane, bejcowane lub malowane. Ceny roślin są bardzo zróżnicowane i ważne jest, aby zachować równowagę między drogimi roślinami a tymi, które wymagają większej konserwacji.


Ile kosztuje utrzymanie ściany z mchu?

Przeciętna żywa ściana z mchu waży od 3 do 7 kg na m2 i kosztuje od 10000 do 20000 dolarów na roczną konserwację i pielęgnację. Dla porównania, ściana z mchu stabilizowanego nie wymaga żadnej konserwacji i jest o 40% tańsza w montażu niż żywa ściana. Ściany z mchu są również znacznie lżejsze, ważą około 3 funtów na stopę kwadratową. Ściany z mchu nie wymagają podłoża ani gleby i mogą rosnąć w zacienionych miejscach, gdzie większość żywych ścian nie może. Ściany z mchu rozwijają się w zacienionych i wilgotnych miejscach, takich jak północna strona domu i wewnątrz.


Jak dbać o ścianę z mchu?

Ściany z mchu nie wymagają wiele pielęgnacji, ale odrobina uwagi sprawi, że będą żywe i zdrowe na dłużej. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wilgotność. Ponieważ ściana z mchu zależy od wilgotności, warto trzymać ją z dala od grzejników i wprowadzić nawilżacz, jeśli ściana z mchu zacznie wyglądać na suchą.

Poza tym zalecamy, aby raz na kilka miesięcy powtarzać ścianę z mchu. Poszukaj wszelkich kawałków, które mogły się poluzować i dobrze je odkurz za pomocą puszki ze sprężonym powietrzem. Możesz nawet raz w roku nałożyć na niego świeżą warstwę nietoksycznego środka konserwującego, aby jeszcze bardziej przedłużyć żywotność ściany z mchu.

Jak zrobić własną ścianę z mchu?

Ściany z mchu to modny projekt majsterkowania i doskonałe ujście dla kreatywności. Są szczególnie popularne wśród właścicieli mieszkań, mieszkań, domów miejskich i nieruchomości na wynajem, ponieważ można je zainstalować bez ziemi. Wyobraź sobie oszałamiającą ścianę z mchu na wewnętrznej ścianie balkonu lub graniczącą z nudną betonową ścieżką.

Budynek

Twoja własna ściana z mchu może być zabawną aktywnością w pojedynkę lub rodzinnym projektem, w którym każdy może pomóc. Możesz zaprojektować swój w prosty geometryczny wzór lub przekształcić go w pełnoprawne dzieło sztuki o różnych fakturach. Potrafię mieć niepowtarzalny kształt, kontrastujące kolory oraz dodatki w postaci kreatywnego oświetlenia lub tkaniny. Twoja ściana z mchu może być dosłownie ścianą rozciągającą się na całą długość domu lub małą ramą zawieszoną na ścianie.

Czy jesteś gotowy, aby te kreatywne soki płynęły? Może uwzględnisz sztuczne kwiaty, napisz inspirujące przesłanie, zaprojektujesz herb rodziny lub użyjesz kształtu, aby opowiedzieć historię.

Cokolwiek sobie wymyślisz, zapisz to. Niezależnie od tego, czy naszkicujesz go na papierze, czy napiszesz notatkę w telefonie, te plany pomogą Ci zamówić obszerne materiały i ukończyć ścianę z mchu, którą z dumą będziesz się chwalić.
Kroki, aby stworzyć własną ścianę z mchu:

Naszkicuj to. Zacznij od wstępnego szkicu ściany z mchu, aby uporządkować kolejność materiałów i dać projekt do pracy.
Zamów swoje materiały. Użyj swojego szkicu, aby zamówić cały mech, klej i inne potrzebne materiały. Pamiętaj, aby kupować lokalnie, jeśli to możliwe, i kupować tylko mech zebrany w sposób zrównoważony.
Rozłóż to. Zalecamy wycięcie i rozłożenie mchu przed przyklejeniem go na miejscu.
Skończ to. Gdy będziesz zadowolony, złóż to wszystko razem. Wtedy wszystko, co musisz zrobić, to usiąść wygodnie i cieszyć się nową zieloną przestrzenią!

Profesjonalni projektanci ścian z mchu często mieszają rodzaje mchu, których używają w instalacji, aby uzyskać teksturę i zainteresowanie. Popularne mchy to mech reniferowy, mech poduszkowy, mech arkuszowy i mech karibu. Najbardziej popularne jest prześcieradło, ponieważ gładko pokrywa ścianę.

Będziesz także chciał rozważyć umieszczenie ściany z mchu. Mech lubi umiarkowanie wilgotne środowisko i smaży się w bezpośrednim słońcu. Najlepiej zachowają swój niewymuszony urok przy wilgotności 40-50%. Zadbaj również o zainstalowanie nowej ściany z mchu w rozsądnej odległości od grzejników i klimatyzatorów, aby zachować jej zielony blask.


Jakie są zalety ściany z mchu?

Ściany z mchu to znacznie więcej niż tylko piękna dekoracja. Poprawiają jakość powietrza, promują zdrowsze umysły i ciała, zmniejszają zanieczyszczenie hałasem, a nawet zmniejszają zużycie energii w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *